Miesięczny przegląd danych Krajowego Rejestru Zadłużonych. Lipiec 2026.
Dane przeliczono według ujednoliconej metodologii (zob. Metodologia na końcu strony): porzucenie postępowania liczone jest od obwieszczenia zgodnie z art. 226g Prawa restrukturyzacyjnego, z 30-dniowym buforem na opóźnienia w obwieszczaniu wniosków, i przypisane do miesiąca, w którym bufor upływa, a wniosek o zatwierdzenie układu wiązany jest ze sprawą po identyfikatorze dłużnika z danych strukturalnych obwieszczenia (wcześniej część wniosków nie była rozpoznawana, co zawyżało liczbę porzuceń); przeżywalność przeliczono na zaktualizowanych danych. Usunięto też wskaźnik „skuteczność zatwierdzeń”, liczony jako stosunek zatwierdzeń do odmów obwieszczonych w danym miesiącu. Względem pierwotnej wersji zmieniły się 4 pozycje, w tym: Porzucone PZU (brak wniosku GRz): 468 na 139; Po 6 miesiącach: 5747 / 5793 na 5539 / 5583; Po 12 miesiącach: 4157 / 4637 na 3983 / 4450; Po 24 miesiącach: 1787 / 2625 na 1714 / 2516.
W lipcu 2026 r. wszczęto 553 nowe postępowania restrukturyzacyjne, o 5% więcej niż miesiąc wcześniej i o 5% mniej rok do roku. Postępowania o zatwierdzenie układu (PZU) stanowiły 77% wszczęć (426 spraw). Postępowania sądowe (PPU, sanacja, układ) łącznie 127.
| Wszczęte postępowania | Lipiec | m/m | r/r |
|---|---|---|---|
| Nowe PZU | 426 | +1% | -6% |
| PPU | 79 | +46% | +13% |
| Sanacja | 38 | +0% | +9% |
| Układ | 10 | - | - |
| Razem | 553 | +5% | -5% |
W zakresie rozstrzygnięć zatwierdzono 179 układów przy 45 odmowach. Uchylono 116 układów (+45% r/r). Wykonanie układu stwierdzono w 6 sprawach. Odnotowano 139 porzuconych PZU, czyli spraw, w których w terminie czterech miesięcy od obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego nie wpłynął wniosek o zatwierdzenie układu (+6% r/r).
| Rozstrzygnięcia | Lipiec | m/m | r/r |
|---|---|---|---|
| Wnioski o zatwierdzenie (GRz) | 413 | +14% | -14% |
| Zatwierdzenia układu | 179 | +15% | -10% |
| Odmowy zatwierdzenia | 45 | -6% | -30% |
| Uchylenia układu | 116 | +5% | +45% |
| Umorzenia postępowania | 62 | +13% | +5% |
| Wykonania układu | 6 | -14% | - |
| Porzucone PZU (brak wniosku GRz) | 139 | +30% | +6% |
Najwięcej nowych PZU odnotowano w sądach w Warszawie (58), w Poznaniu (40) i w Krakowie (30).
Po 6 miesiącach od zatwierdzenia utrzymuje się 99,2% układów, po 12 miesiącach 89,5%, a po 24 miesiącach 68,1%.
Wskaźnik liczony jako odsetek układów zatwierdzonych co najmniej tyle miesięcy temu, które do 31 lipca 2026 r. nie zostały uchylone. Nie jest to estymator Kaplana-Meiera, którym liczona jest krzywa przeżycia na stronie głównej i w opracowaniu „Przeżywalność układów”.
| Okres od zatwierdzenia | Przetrwało / łącznie | Wskaźnik |
|---|---|---|
| Po 6 miesiącach | 5539 / 5583 | 99,2% |
| Po 12 miesiącach | 3983 / 4450 | 89,5% |
| Po 24 miesiącach | 1714 / 2516 | 68,1% |
W lipcu 2026 r. złożono 3165 wniosków o ogłoszenie upadłości (+9% m/m, +12% r/r). Konsumenci stanowili 94% wnioskodawców (2964), przedsiębiorcy 200. Ogłoszono 2062 upadłości (-9% m/m, +9% r/r), w tym 46 przedsiębiorców.
| Upadłości | Lipiec | m/m | r/r |
|---|---|---|---|
| Wnioski ogółem | 3165 | +9% | +12% |
| w tym konsumenci | 2964 | ||
| w tym przedsiębiorcy | 200 | ||
| Ogłoszenia ogółem | 2062 | -9% | +9% |
| w tym konsumenci | 2016 | ||
| w tym przedsiębiorcy | 46 |
Mediana czasu rozpatrzenia wniosku o zatwierdzenie układu (od złożenia wniosku GRz do wydania postanowienia) wyniosła w lipcu 105 dni (n=203 rozstrzygnięć), o 4 dni krócej niż w poprzednim miesiącu. Najszybciej orzekał sąd w Toruniu (mediana 32 dni, 9 spraw), najwolniej we Wrocławiu (299 dni, 8 spraw).
Najwięcej nowych PZU odnotowano w województwach mazowieckim (87), wielkopolskim (51) i śląskim (49), łącznie 44% wszczęć z określoną lokalizacją (422 spraw).
Branżę (sekcję PKD) ustalono dla 403 z 426 nowych PZU (95%), na podstawie danych z KRS, rejestru REGON (BIR) oraz CEIDG. Najwięcej spraw dotyczy sekcji: budownictwo, handel oraz transport i gospodarka magazynowa.
| Sekcja PKD | Liczba | Udział |
|---|---|---|
| F - Budownictwo | 88 | 22% |
| G - Handel | 67 | 17% |
| H - Transport i gospodarka magazynowa | 52 | 13% |
| C - Przetwórstwo przemysłowe | 46 | 11% |
| M - Usługi profesjonalne | 33 | 8% |
| A - Rolnictwo | 28 | 7% |
| N - Usługi administracyjne | 22 | 5% |
| S - Pozostałe usługi | 15 | 4% |
| Q - Opieka zdrowotna | 14 | 3% |
| Pozostałe sekcje | 38 | 9% |