Miesięczny przegląd danych Krajowego Rejestru Zadłużonych. Sierpień 2026.
Dane przeliczono według ujednoliconej metodologii (zob. Metodologia na końcu strony): porzucenie postępowania liczone jest od obwieszczenia zgodnie z art. 226g Prawa restrukturyzacyjnego, z 30-dniowym buforem na opóźnienia w obwieszczaniu wniosków, i przypisane do miesiąca, w którym bufor upływa, a wniosek o zatwierdzenie układu wiązany jest ze sprawą po identyfikatorze dłużnika z danych strukturalnych obwieszczenia (wcześniej część wniosków nie była rozpoznawana, co zawyżało liczbę porzuceń); dane o upadłościach uzupełniono o wszystkie obwieszczenia miesiąca; przeżywalność przeliczono na zaktualizowanych danych; strukturę branżową przeliczono na zaktualizowanych danych. Usunięto też wskaźnik „skuteczność zatwierdzeń”, liczony jako stosunek zatwierdzeń do odmów obwieszczonych w danym miesiącu. Względem pierwotnej wersji zmieniło się 16 pozycji, w tym: Porzucone PZU (brak wniosku GRz): 395 na 168; Po 6 miesiącach: 5913 / 5959 na 5696 / 5740; Po 12 miesiącach: 4308 / 4812 na 4130 / 4620; Po 24 miesiącach: 1873 / 2754 na 1797 / 2638; Wnioski ogółem: 1892 na 2580; w tym konsumenci: 1780 na 2398; w tym przedsiębiorcy: 111 na 181; Ogłoszenia ogółem: 1353 na 1783; w tym konsumenci: 1335 na 1760.
W sierpniu 2026 r. wszczęto 451 nowych postępowań restrukturyzacyjnych, o 18% mniej niż miesiąc wcześniej i o 5% mniej rok do roku. Postępowania o zatwierdzenie układu (PZU) stanowiły 78% wszczęć (351 spraw). Postępowania sądowe (PPU, sanacja, układ) łącznie 100.
| Wszczęte postępowania | Sierpień | m/m | r/r |
|---|---|---|---|
| Nowe PZU | 351 | -18% | -6% |
| PPU | 59 | -25% | +0% |
| Sanacja | 35 | -8% | +25% |
| Układ | 6 | - | - |
| Razem | 451 | -18% | -5% |
W zakresie rozstrzygnięć zatwierdzono 171 układów przy 35 odmowach. Uchylono 123 układy (+137% r/r). Wykonanie układu stwierdzono w 6 sprawach. Odnotowano 168 porzuconych PZU, czyli spraw, w których w terminie czterech miesięcy od obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego nie wpłynął wniosek o zatwierdzenie układu (-2% r/r).
| Rozstrzygnięcia | Sierpień | m/m | r/r |
|---|---|---|---|
| Wnioski o zatwierdzenie (GRz) | 408 | -1% | +13% |
| Zatwierdzenia układu | 171 | -4% | -9% |
| Odmowy zatwierdzenia | 35 | -22% | -17% |
| Uchylenia układu | 123 | +6% | +137% |
| Umorzenia postępowania | 44 | -29% | -8% |
| Wykonania układu | 6 | +0% | - |
| Porzucone PZU (brak wniosku GRz) | 168 | +21% | -2% |
Najwięcej nowych PZU odnotowano w sądach w Warszawie (47), w Krakowie (26) i w Gdańsku (26).
Po 6 miesiącach od zatwierdzenia utrzymuje się 99,2% układów, po 12 miesiącach 89,4%, a po 24 miesiącach 68,1%.
Wskaźnik liczony jako odsetek układów zatwierdzonych co najmniej tyle miesięcy temu, które do 31 sierpnia 2026 r. nie zostały uchylone. Nie jest to estymator Kaplana-Meiera, którym liczona jest krzywa przeżycia na stronie głównej i w opracowaniu „Przeżywalność układów”.
| Okres od zatwierdzenia | Przetrwało / łącznie | Wskaźnik |
|---|---|---|
| Po 6 miesiącach | 5696 / 5740 | 99,2% |
| Po 12 miesiącach | 4130 / 4620 | 89,4% |
| Po 24 miesiącach | 1797 / 2638 | 68,1% |
W sierpniu 2026 r. złożono 2580 wniosków o ogłoszenie upadłości (-18% m/m, +1% r/r). Konsumenci stanowili 93% wnioskodawców (2398), przedsiębiorcy 181. Ogłoszono 1783 upadłości (-14% m/m, +2% r/r), w tym 23 przedsiębiorców.
| Upadłości | Sierpień | m/m | r/r |
|---|---|---|---|
| Wnioski ogółem | 2580 | -18% | +1% |
| w tym konsumenci | 2398 | ||
| w tym przedsiębiorcy | 181 | ||
| Ogłoszenia ogółem | 1783 | -14% | +2% |
| w tym konsumenci | 1760 | ||
| w tym przedsiębiorcy | 23 |
Mediana czasu rozpatrzenia wniosku o zatwierdzenie układu (od złożenia wniosku GRz do wydania postanowienia) wyniosła w sierpniu 103 dni (n=182 rozstrzygnięć), o 2 dni krócej niż w poprzednim miesiącu. Najszybciej orzekał sąd w Toruniu (mediana 33 dni, 6 spraw), najwolniej we Wrocławiu (241 dni, 11 spraw).
Najwięcej nowych PZU odnotowano w województwach mazowieckim (65), śląskim (41) i małopolskim (31), łącznie 39% wszczęć z określoną lokalizacją (351 spraw).
Branżę (sekcję PKD) ustalono dla 333 z 351 nowych PZU (95%), na podstawie danych z KRS, rejestru REGON (BIR) oraz CEIDG. Najwięcej spraw dotyczy sekcji: budownictwo, handel oraz przetwórstwo przemysłowe.
| Sekcja PKD | Liczba | Udział |
|---|---|---|
| F - Budownictwo | 60 | 18% |
| G - Handel | 56 | 17% |
| C - Przetwórstwo przemysłowe | 49 | 15% |
| H - Transport i gospodarka magazynowa | 40 | 12% |
| M - Usługi profesjonalne | 22 | 7% |
| A - Rolnictwo | 20 | 6% |
| I - Gastronomia i hotele | 16 | 5% |
| N - Usługi administracyjne | 16 | 5% |
| S - Pozostałe usługi | 13 | 4% |
| Pozostałe sekcje | 41 | 12% |