Miesięczny przegląd danych Krajowego Rejestru Zadłużonych. Wrzesień 2026.
Dane przeliczono według ujednoliconej metodologii (zob. Metodologia na końcu strony): porzucenie postępowania liczone jest od obwieszczenia zgodnie z art. 226g Prawa restrukturyzacyjnego, z 30-dniowym buforem na opóźnienia w obwieszczaniu wniosków, i przypisane do miesiąca, w którym bufor upływa, a wniosek o zatwierdzenie układu wiązany jest ze sprawą po identyfikatorze dłużnika z danych strukturalnych obwieszczenia (wcześniej część wniosków nie była rozpoznawana, co zawyżało liczbę porzuceń); przeżywalność przeliczono na zaktualizowanych danych; strukturę branżową przeliczono na zaktualizowanych danych. Usunięto też wskaźnik „skuteczność zatwierdzeń”, liczony jako stosunek zatwierdzeń do odmów obwieszczonych w danym miesiącu. Względem pierwotnej wersji zmieniło się 8 pozycji, w tym: Porzucone PZU (brak wniosku GRz): 401 na 141; Po 6 miesiącach: 6092 / 6140 na 5870 / 5916; Po 12 miesiącach: 4500 / 5041 na 4313 / 4837; Po 24 miesiącach: 1968 / 2908 na 1888 / 2789; G - Handel: 62 na 61; C - Przetwórstwo przemysłowe: 39 na 36; I - Gastronomia i hotele: 16 na 14; Pozostałe sekcje: 44 na 43.
We wrześniu 2026 r. wszczęto 502 nowe postępowania restrukturyzacyjne, o 11% więcej niż miesiąc wcześniej i o 13% więcej rok do roku. Postępowania o zatwierdzenie układu (PZU) stanowiły 75% wszczęć (379 spraw). Postępowania sądowe (PPU, sanacja, układ) łącznie 123.
| Wszczęte postępowania | Wrzesień | m/m | r/r |
|---|---|---|---|
| Nowe PZU | 379 | +8% | +8% |
| PPU | 76 | +29% | +43% |
| Sanacja | 35 | +0% | +30% |
| Układ | 12 | - | - |
| Razem | 502 | +11% | +13% |
W zakresie rozstrzygnięć zatwierdzono 191 układów przy 47 odmowach. Uchylono 111 układów (+46% r/r). Wykonanie układu stwierdzono w 2 sprawach. Odnotowano 141 porzuconych PZU, czyli spraw, w których w terminie czterech miesięcy od obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego nie wpłynął wniosek o zatwierdzenie układu (+2% r/r).
| Rozstrzygnięcia | Wrzesień | m/m | r/r |
|---|---|---|---|
| Wnioski o zatwierdzenie (GRz) | 368 | -10% | +0% |
| Zatwierdzenia układu | 191 | +12% | -25% |
| Odmowy zatwierdzenia | 47 | +34% | -27% |
| Uchylenia układu | 111 | -10% | +46% |
| Umorzenia postępowania | 58 | +32% | +35% |
| Wykonania układu | 2 | -67% | - |
| Porzucone PZU (brak wniosku GRz) | 141 | -16% | +2% |
Najwięcej nowych PZU odnotowano w sądach w Warszawie (63), w Poznaniu (28) i w Krakowie (27).
Po 6 miesiącach od zatwierdzenia utrzymuje się 99,2% układów, po 12 miesiącach 89,2%, a po 24 miesiącach 67,7%.
Wskaźnik liczony jako odsetek układów zatwierdzonych co najmniej tyle miesięcy temu, które do 30 września 2026 r. nie zostały uchylone. Nie jest to estymator Kaplana-Meiera, którym liczona jest krzywa przeżycia na stronie głównej i w opracowaniu „Przeżywalność układów”.
| Okres od zatwierdzenia | Przetrwało / łącznie | Wskaźnik |
|---|---|---|
| Po 6 miesiącach | 5870 / 5916 | 99,2% |
| Po 12 miesiącach | 4313 / 4837 | 89,2% |
| Po 24 miesiącach | 1888 / 2789 | 67,7% |
We wrześniu 2026 r. złożono 2661 wniosków o ogłoszenie upadłości (+3% m/m, +1% r/r). Konsumenci stanowili 95% wnioskodawców (2520), przedsiębiorcy 136. Ogłoszono 2303 upadłości (+29% m/m, +13% r/r), w tym 43 przedsiębiorców.
| Upadłości | Wrzesień | m/m | r/r |
|---|---|---|---|
| Wnioski ogółem | 2661 | +3% | +1% |
| w tym konsumenci | 2520 | ||
| w tym przedsiębiorcy | 136 | ||
| Ogłoszenia ogółem | 2303 | +29% | +13% |
| w tym konsumenci | 2255 | ||
| w tym przedsiębiorcy | 43 |
Mediana czasu rozpatrzenia wniosku o zatwierdzenie układu (od złożenia wniosku GRz do wydania postanowienia) wyniosła we wrześniu 115 dni (n=209 rozstrzygnięć), o 12 dni dłużej niż w poprzednim miesiącu. Najszybciej orzekał sąd w Kielcach (mediana 26 dni, 4 sprawy), najwolniej w Łodzi (346 dni, 8 spraw).
Najwięcej nowych PZU odnotowano w województwach mazowieckim (84), śląskim (45) i małopolskim (30), łącznie 42% wszczęć z określoną lokalizacją (377 spraw).
Branżę (sekcję PKD) ustalono dla 360 z 379 nowych PZU (95%), na podstawie danych z KRS, rejestru REGON (BIR) oraz CEIDG. Najwięcej spraw dotyczy sekcji: budownictwo, handel oraz transport i gospodarka magazynowa.
| Sekcja PKD | Liczba | Udział |
|---|---|---|
| F - Budownictwo | 73 | 20% |
| G - Handel | 61 | 17% |
| H - Transport i gospodarka magazynowa | 55 | 15% |
| M - Usługi profesjonalne | 36 | 10% |
| C - Przetwórstwo przemysłowe | 36 | 10% |
| N - Usługi administracyjne | 17 | 5% |
| I - Gastronomia i hotele | 14 | 4% |
| A - Rolnictwo | 13 | 4% |
| J - Informacja i komunikacja | 12 | 3% |
| Pozostałe sekcje | 43 | 12% |